Dovedi tijelo u ravnotežu kroz jedinstven i inovativni trening - balansiranjem, propriocepcijom i zabavom nauči nove stvari
Mišići pokretači našeg tijela Mišići su djelatni aktivni pokretači našeg tijela. U ljudskom ih tijelu ima 752, a zajedno s kostima oni pokreću ljudsko tijelo te čine sustav organa za kretanje. Oni opuštanjem i stezanjem pokreću kosti. Radom mišića upravlja središnji živčani sustav. Svi tjelesni mišići čine oko 40% mase ljudskog tijela, a mišićna masa muškarca u prosjeku je oko 15% veća od one u žena.
Mišiće izgrađuje mišićno tkivo koje može biti:
Mišićna vlakna spajaju se u snopiće, koje poput odjeće obavija ovojnica od vezivnog tkiva fascija. U svako mišićno vlakno ulazi ogranak živčanog vlakna kako bi ga potaknuo na rad. Snopićima hranu i kisik donose sitne žilice (kapilare), usput odnoseći ugljikov dioksid i štetne tvari. Manji mišić čini nekoliko snopića, a veći mišići mogu imati i stotine snopića. Svaki je mišić obavijen ovojnicom od vezivnog tkiva(fascija) na koju se nadovezuju čvrsta i savitljiva tetivna vlakna. Tetive vežu mišiće uz kosti
U građi mišića razlikujemo dvije vrste mišićnih vlakana: crvena i bijela vlakna.
crvena ( aerobna, spora, tonička)
bijela ( anaerobna, brza, fazička)
Većina mišića u čovjekovom tijelu ima podjednak broj crvenih i bijelih mišićnih vlakana, i taj broj je nakon rođenja nepromjenjiv (tijekom života ne stvaraju se nova vlakna). Postoje specifični mišići koji zbog svoje funkcije nemaju podjednak broj crvenih i bijelih mišićnih vlakana (npr. soleus sadrži 25%- 40% više crvenih vlakana od ostalih mišića nogu, a triceps 10% – 30% više bijelih vlakana od ostalih mišića ruku).
Istraživanjima je utvrđeno da se u sportovima izdržljivosti, u većoj mjeri razvijaju crvena mišićna vlakna, a u sportovima gdje je više zastupljena brzina, više se razvijaju bijela mišićna vlakna. To znači da postoji selektivan odgovor mišićnih vlakana ovisno o vrsti tjelesnog vježbanja.)
Aktivirajte dubinske mišice PILATES BODY TEHNIKOM
Copyright 2023
Sva prava zadržana | UX design & Web Development by KolaricIT.hr